Cięcie wodą – Cięcie strumieniem wodnym jak działa ?

cięcie wodą

Technologia cięcia wodą jest zarówno prosta i niezwykle skomplikowana pod względem technologicznym budowy maszyn i wykorzystanych materiałów.

Wymagana do cięcia wodą energia uzyskana jest poprzez zwiększenie ciśnienia wody, który tworzy intensywny strumień tnący, koncentrując go przez mały otwór w szlachetnych kamieniach.

Elektryczna pompa spręża wodę na poziomie powyżej 50000 psi w celu wytworzenia potrzebnej energii do cięcia. Woda następnie skupia się przez mały otwór w kamieniu szlachetnym, tworząc silny strumień tnący. Strumień porusza się z prędkością do 3 razy prędkości dźwięku, w zależności od tego, jakie ciśnienie wody jest wywierane.

Do cięcie wodą grubszych i twardszych materiałów używa się dodatkowo ścierniwa, które jest najpierw przechowywane w zbiorniku pod ciśnieniem i przemieszcza się do zespołu dozującego, który reguluje ilość cząstek wprowadzanych do dyszy miksującej. Ścierniwo wprowadza się następnie do strumienia tnącego w specjalnej komorze mieszania . Ścierniwo pozwala ciąć twardsze i grubsze materiały w szybszym tempie.